EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Činčila: deset „ne“ pro chovatele

Činčila: deset „ne“ pro chovatele

Činčila, na rozdíl od ostatních „domácích“ hlodavců jako křeček nebo potkan, je velmi křehké a náročné stvoření. Připravili jsme proto pro vás menší seznam věcí, které byste určitě neměli dělat, pokud chcete, aby váš mazlíček s vámi strávil více šťastných let.

  1. Nekoupat jen tak, pro radost. Zbytečným koupáním jen zničíte nádherný činčilin kožíšek – nepatří totiž k vodomilným zvířatům.
  2. Činčila potřebuje relativně prostornou klec nebo voliéru, která má více pater. Zvířata rádi skáčou s jednoho patra do druhého – křečci nebo potkani naopak „vertikální“ klec nepotřebují.
  3. Činčila by se neměla nacházet volně v bytě bez dohledu – je schopná zničit všechny dráty a kabely, neuvědomuje si samozřejmě nebezpečí elektřiny. Navíc, pokud sáhne na uliční boty na na chodbě, může chytit bůh ví jakou infekci.
  4. Mezi základní položky jídelníčku patří kvalitní granule a seno, nikoliv oříšky nebo čerstvé ovoce a zelenina.
  5. Činčila je samostatné zvíře. Není to pes, aby se k vám přiběhnul pomazlit za každé okolnosti.
  6. Činčila nesnáší hluk, průvan a zimu.
  7. Pokud máte doma dalšího mazlíčka (psa nebo kočku), neměli byste je nechávat s činčilou v jednom prostoru bez dohledu. I když zvířata najdou společnou řeč, většímu zvířeti se může chtít hrát – činčila se toho snadně lekne a bude hned vystresována.
  8. Činčila je strašně citlivá v tom, co se tyče krmiva, proto veškeré změny v jídelníčku by měly probíhat postupně.
  9. Hrajte s činčilou opatrně – nechytejte ji, raději počkejte, až k vám přiběhne sama.
  10. V žádném případě nesmíte „venčit“ činčilu venku na vodítku.

Tento seznam by mohl být samozřejmě daleko obsáhlejší, ovšem pokud naskytne konkrétní problém, je lepší se obrátit na příslušného odborníka, nejlépe na toho, kdo se specializuje na tomto druhu hlodavců.

 

01.02.2020